6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι (Rapid) «Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017» 


Το σκακιστικό τμήμα του «Εθνικού» Αλεξανδρούπολης διοργανώνει την Κυριακή στις 19/11/2017 το 6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι  (RAPID)  «Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017».
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αλεξανδρούπολη, στο HOTEL -«RAMADA Plaza Thraki» Αλεξανδρούπολη (4 χλμ) δυτική είσοδος Εγνατίας οδού Θες/νίκης Αλεξανδρούπολης , λίγο μετά από το Δημοκρίτειο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικό τμήμα Εθνικού Αλεξανδρούπολης
Προσέλευση του  Α΄GROUP – Β΄GROUP- Γ΄GROUP την Κυριακή 19/11/2017 και ώρα 09:00-09:45 πμ για την επιβεβαίωση των συμμετοχών.
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το σύστημα των αγώνων θα είναι Ελβετικό : Α΄GROUP επτά (7) γύρων – Β΄GROUP- Γ΄GROUP πέντε (5) γύρων
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ: Ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:: 15΄ λεπτά για όλη την παρτίδα και 10΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση .

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ  Α΄GROUP
Α΄GROUP (Ενταγμένο στο σύστημα αξιολόγησης της FIDE)                                               Δικαίωμα συμμετοχής στο Α΄GROUP: έχει κάθε αθλητής που είναι εγγεγραμμένος στην ΕΣΟ και θα είναι ενταγμένος στο σύστημα αξιολόγησης της FIDE
1οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 10.30 πμ
2οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 11.30 πμ
3οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.30 μμ
4οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 13.30 μμ
Διάλειμμα μίας (1) ώρας μετά τον τέταρτο γύρο. Η έναρξη του 5ου γύρου θα γίνει αυστηρά στις 15:30.

5οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 15.30 μμ
6οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 16.30 μμ
7οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 17.30 μμ
ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ 18:00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ Β΄GROUP – Γ΄GROUP
Β΄GROUP – Γ΄GROUP:  Δικαίωμα συμμετοχής έχει και κάθε αθλητής που δεν είναι εγγεγραμμένος στην ΕΣΟ .
1οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 10.30 πμ
2οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 11.15 πμ
3οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.00 μμ
4οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.45 μμ
5οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 13.30 μμ
ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ 14:30

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 10΄ λεπτά για όλη την παρτίδα και 10΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση .
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Δόβρης Ηλίας
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Σαχπατζίδης Αχιλλέας
ΑΝΑΒΟΛΕΣ-ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: Εξαιρέσεις: Δίνονται μέχρι μία.
Αναβολές: Δεν δίνονται σε καμία περίπτωση.
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1) Αποτέλεσμα τουρνουά μεταξύ ισοβάθμων
2) Μπούχολτς (άθροισμα βαθμών αντιπάλων)
3) Σόννεμπορν-Μπέργκερ
4) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας
ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ:  A΄ GROUP – B΄ GROYP- Γ΄ GROYP : Κύπελλο στον πρώτο νικητή της γενικής κατάταξης και μετάλλια στον δεύτερο, στον τρίτο και στο καλύτερο κορίτσι.
Μετάλλια στο A΄ GROUP:
-Κατηγορία 60άνω στον πρώτο, δεύτερο και τρίτο νικητή.
-Στους πρώτους των ηλικιακών κατηγοριών: K8-K10-K12-K14-Κ16.
Μετάλλια στους πρώτους :Β΄ GROYP K8-K10-K12-Κ14 και Γ΄ GROYP K6-K7-K8.
– Θα απονεμηθούν στους επιτυχόντες Έπαινοι και σε όλους τους συμμετέχοντες Διπλώματα Συμμετοχής
-ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: καθημερινά έως και το Σάββατο 18/11/2017 ώρα 19.30 , ή 60΄ λεπτά πριν την έναρξη των αγώνων έως 09:30 π.μ..
Δηλώσεις συμμετοχής: Βαρσαμούδης Ιωάννης (κιν: 6937262253)
(mail: jovarsam@yahoo.gr ) ή στα γραφεία του Συλλόγου, Πλατεία Πολυτεχνείου (παλιά Δημαρχεία, 1ος όροφος).

 

facebook : Εθνικός Σκάκι

Για την διοργάνωση συνέβαλαν με την πολύ σημαντική τους υποστήριξη :

HOTEL RAMADA PLAZA THRAKI – ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ– ΤΑΒΕΡΝΑ ΛΟΥΚΟΥΛΟΣ – ΠΑΝΕΜΠΟΡΙΚΗ Αφοι ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΗΛ – ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΟΡΟΣΗΜΟ – ALPHA ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ – ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΘΕΜΕΛΙΟ – ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΟΗΣΙΣ – ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΝΟΔΟΣ – ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ INSIGHT – ΟΠΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑΡΙΜΑΓΑΣ – ΚΑΦΕ ΤΕΡΨΗ – ΔΗΜΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΗΛΥΣΙΑ – ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ ΚΑΝΑΒΙΔΗΣ – PIZA PIZZA – ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ELYSSE


Θα θέλατε να μοιραστείτε τις σκέψεις σας;

Η συμπλήρωση του ονοματεπώνυμου και του e-mail είναι προαιρετική.


Μοιραστείτε το:

Copyright © 2014 statusradio.gr