Μαθητές του νομού Έβρου προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Γρήγορου Σκακιού


Εννιά μαθητές  και μια Ομάδα του νομού Έβρου προκρίθηκαν στο  Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Γρήγορου Σκακιού, που θα πραγματοποιηθεί στο Λουτράκι Κορινθίας   8-9 και 10 Απριλίου 2017.

Δύο Πρωταθλητές , τρεις στην 2η θέση , έναν στην 3η  και μια Ομάδα στην 2η θέση ανέδειξε ο Έβρος στους αγώνες της Περιφέρειας Α.Μ.Θ. &Σερρών που πραγματοποιήθηκαν  στις Σέρρες, με την συμμετοχή 360 παιδιών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης .

Πρωταθλητές Περιφέρειας Α.Μ.Θ &Σερρών αναδείχθηκαν:

-Γιώργος Γκόγκολας με το απόλυτο 7/7 στην Α΄ Δημοτικού

-Νικόλαος Κούτλας με 6,5/7 στην Ε΄ Δημοτικού

που πήραν το Κύπελλο.

Την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν:

Ορέστης Μπλίτσας με 5,5/7 στην Β΄ Γυμνασίου

-Σταύρος Δημάκης με 6/7 στην Ε΄ Δημοτικού

Άρτεμις Μπλίτσα με 5/7 στην Δ΄ Δημοτικού

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε:

-Αθανάσιος Βαλσαμίδης με 5/7 Α΄ Γυμνασίου.

Προκρίθηκαν στην 5η θέση: η Εβελίνα Τσουλκανάκη στα Νήπια , η Κούτλα Μαρία στην Α΄ Δημοτικού, ο Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος στην Δ΄ Δημοτικού.

Επίσης ξεχώρισε ο Χρήστος Χασάπης στην Γ΄ Δημοτικού  ,ο οποίος ισοβάθμισε στην 3η θέση με 5/7 μαζί με άλλους τρεις σκακιστές και μετά την άρση των κριτηρίων ισοβαθμίας κατετάγει στην 6η θέση. Εξαιρετικές ήταν και οι εμφανίσεις των: Στυλιανού Χατζηευαγγέλου στα Λύκεια που κατέκτησε την 5η θέση και  Χρήστου Γκέροφ στην Ε΄ Δημοτικού που κατετάγει 5ος σε ισοβαθμία με τον 4ο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τον Έβρο συμμετείχαν 34 από τα 55 παιδιά που είχαν προκριθεί στους ημιτελικούς.

Στο Ομαδικό η μία και μοναδική Ομάδα του 3ου Δημοτικού Φερών(Κούτλας Νικόλαος, Γκέροφ Χρήστός, Σταγκόγλου Δημήτριος, Κούτλα Αντιγόνη, Κούτλα Μαρία)  που συμμετείχε από τον νομό μας, κατέκτησε στην 2η θέση σε ισοβαθμία με την 1η.

Πολύ καλές ήταν και οι εμφανίσεις των υπολοίπων παιδιών.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και η Σκακιστική Κίνηση Αλεξανδρούπολης συγχαίρουν όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Περιφέρειας και εύχονται στους προκριθέντες καλή επιτυχία!!!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά τάξη:

ΝΗΠΙΑ(15 συμμετοχές):

5η   Τσουλκανάκη Εβελίνα 9ο Αλεξανδρούπολης 4/7, πρόκριση
10ος Χασάπης Δημήτριος 5ο  Αλεξανδρούπολης

 

Α΄ Δημοτικού (26 συμμετοχές)
1ος Γεώργιος Γκόγκολας 7ο  Αλεξανδρούπολης με το απόλυτο 7/7, Κύπελλο και Χρυσό μετάλλιο
5η Κούτλα Μαρία 3ο Φερών με 4,5/7, πρόκριση

 

Β΄ Δημοτικού(28 συμμετοχές) 
8ος Γωνιάδης Σωκράτης 4ο  Αλεξανδρούπολης με 4/7
13ος Ρηγόπουλος Νικόλας 4ο Αλεξανδρούπολης με 4/7

 

Γ΄Δημοτικού(32 συμμετοχές)
6ος Χασάπης Χρήστος 5ο Αλεξανδρούπολης με 5/7
14ος Τζανετάκης Γεώργιος 1ο  Αλεξανδρούπολης με  4/7
17η  Κέττα Ευριδίκη 2ο Φερών  με 3,5/7
18ος Γκόγκολας Θωμάς 7ο  Αλεξανδρούπολης με 3/7
23η  Λυκίδη Αναστασία 1ο Αλεξανδρούπολης με 3/7
27ος Ρούμογλου Παναγιώτης Δημοτ. Ορεστιάδας 2/7

 

Δ΄ Δημοτικού (26 συμμετοχές)
2η    Μπλίτσα Άρτεμις 12ο Αλεξανδρούπολης με 5/7, αργυρό μετάλλιο
5ος    Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος 1ο Φερών με 5/7
8ος   Τσιτλαϊδης Ιορδάνης 5ο Αλεξανδρούπολης με 4/7
15ος Τσακαγιάννης Κυριάκος 4ο Διδυμότειχο με 3/7

 

Ε΄ Δημοτικού (36 συμμετοχές)
1ος    Κούτλας Νικόλας  3ο Φερών με 6,5/7, Κύπελλο και Χρυσό μετάλλιο
2ος   Δημάκης Σταύρος 1ο Φερών με 6/7, αργυρό μετάλλιο
5ος   Γκέροφ Χρήστος 3ο Φερών με 5/7
19ος Πάτρης Σάββας  9ο  Αλεξανδρούπολης με 3,5/7
21η  Δημάκη Ευαγγελία 1ο Φερών με 3,5/7

ΣΤ΄Δημοτικού (28 συμμετοχές)
8ος   Νάσος Βαλέριος Νέα Χιλή Αλεξανδρούπολης με 4/7
10ος Στάγκογλου Δημήτριος 3ο Φερών με 4/7
12η  Κούτλα Αντιγόνη 3ο Φερών με 4/7

Α΄ Γυμνασίου (22 συμμετοχές)
3ος   Βαλσαμίδης Αθανάσιος Γυμνάσιο Φερών με 5/7, χάλκινο μετάλλιο
7η    Πάτρη Αικατερίνη  Μουσικό Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης με 4/7
12ος Μαυρομάτης Αντώνιος Γυμνάσιο Διδυμοτείχου  με 3/7

Β΄ Γυμνασίου (18 συμμετοχές)
2ος    Μπλίτσας Ορέστης 5ο Αλεξανδρούπολης, αργυρό μετάλλιο  με 5,5/7
13ος Μαργαριάν Αλεξανδρός 5ο Αλεξανδρούπολης  με 3/7

Γ΄ Γυμνασίου ( 8 συμμετοχές)
7ος Φούσκας Βασίλειος 3ο Αλεξανδρούπολης  με 2/7
8ος  Γκαλαγιαννίδης Γεώργιος 2ο Ορεστιάδας 1,5/7

 
Λύκεια (18 συμμετοχές)
5ος    Χατζηευαγγέλου Στυλιανός 4ο Αλεξανδρούπολης με 4/7
10ος Λαυτσής Γεώργιος 4ο Αλεξανδρούπολης με 3,5/7
11ος  Νάσος Κωνσταντίνος 4ο Αλεξανδρούπολης με 3/7



Μοιραστείτε το:

Copyright © 2014 statusradio.gr