Αρχική » «Έσκισε» πανευρωπαϊκά ο Εθνικός στο Ταλίν

«Έσκισε» πανευρωπαϊκά ο Εθνικός στο Ταλίν

από statusradio.gr
0 σχόλιο

Ο Εθνικός θριάμβευσε στο Ταλίν Εσθονίας με 0-3, πραγματοποιώντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του! Το απόγευμα προγραμματίστηκε στο Δημαρχείο της Αλεξανδρούπολης πανηγυρική τελετή υποδοχής του Εθνικού.

Ευρωεθνικός στην Εσθονία. Μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη.

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη με 3-0 στο παγωμένο Ταλίν της Εσθονίας επί της Σέλβερ πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup και πλέον χρειάζεται δύο σετ στο «σπίτι του» για να πάρει την πρόκριση. Το σερβις (9 άσσοι) και το μπλοκ του Εθνικού ήταν τα στοχεία που έκαναν τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία.
Εκπληκτικό δεύτερο σετ για τον Εθνικό που το κατέκτησε με 25-10, σε αντίθεση με το πρώτο και το τρίτο που ζορίστηκε. Ο επαναληπτικός στην Αλεξανδρούπολη έχει οριστεί για την μεθεπόμενη Τετάρτη (17/12, 19.00). Αν προκριθούν οι Ακρίτες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Φατρα Ζίλινα (Τσεχία)-Γκρόνιγκεν (Ολλανδία). Οι Τσέχοι νίκησαν με 3-2 στην έδρα τους και η σειρα μεταφέρεται στην Ολλανδία.
Στη βασική εξάδα ξεκίνησε τελικά ο Μπόζονταρ Τσουκ ο οποίος έβαλε την ομάδα πάνω από το πρόβλημα στο δικέφαλο. Από το 5-5 του 1ου σετ ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 και πήρε διαφορά. Το 10-7 για τον Εθνικό έγινε 13-10 για τη Σέλβερ Ταλίν που εκμεταλεύτηκε διαδοαχικά λάθη των παικτών του Σάκη Μουστακίδη. Με συνολικό σερί 6-0 η Σέλβερ πέρασε μπροστά 13-10 και 15-11. Με τον Τσουκ στο σερβίς και τον Δαλακούρα αποτελεσματικό στην επίθεση ο Εθνικός μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Με πρώτο χρόνο του Κιόση που σε άλλο έναν ευρωπαϊκό αγώνα ξεκίνησε βασικός αλλά και ένα λάθος των Εσθονών ο Εθνικός ξέφυγε 21-19. Ο Γουίλιαμς και Τζάλγκ έφεραν το σετ στα ίσια (23-23) αλλά με χαμένο σερβίς του Γουίλιαμς και επίθεση του Δαλακούρα ο Εθνικός έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.
Μονόλογος του Εθνικού ήταν το 2ο σετ. Πάλι με τον Τσουκ στο σερβίς ο Εθνικός έκανε σερί 7-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 11-3, ενώ ακολούθησαν αποτελεσματικά σερβίς και από τον Μιχάλι και τον Κίσιτς που ανέβασαν τη διαφορά στο 18-5 κι έτσι ο Εθνικός έφτασε άνετα στο 25-10.
Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο ο Εθνικός κατέκτησε και γλίτωσε τις περιπέτειες. Από το 10-10 ο Εθνικός πήρε προβάδισμα 14-11 και ήταν μπροστά μέχρι το 19-18. Με μπροστάρη τον Οράβ η Σέλβερ εκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 21-19. Οι Εσθονοί είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το σετ με κόντρα επιθέσεις στο 24-23 (με Λοσνίκοφ), 25-24 (με Τζάγκλ) και 26-25 (με Οράβ) αλλά οι αποτελεσματικές άμυνες, οι κόντρα επιθέσεις του Άντριτς και οι επιθέσεις του Μιχάλι έδωσαν το σετ και τη νίκη στην ελληνική ομάδα. Ο Μιχάλι με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24, ο Άντριτς ισοφάρισε 25-25, ο Άντριτς ισοφάρισε 26-26. Το σετ τελείωσε με δύο μπλοκ από τον Μιχάλι.
Διαιτητές: Τιμερμάνις (Λετονία), Στένμποκ (Σουηδία)
*Οι πόντοι της Σέλβερ προήλθαν από 0 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 0-3 (23-25, 10-25, 26-28)
ΣΕΛΒΕΡ (Βασίλγιεβ): Κιβισίλντ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 9 (9/19 επ, 50% υπ – 30% άριστες), Ρόσενμπλατ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Τομπάλ 2 (2 μπλοκ), Γουίλιαμς 4 (4/13 επ), Γιάλγκ 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ – 39% άριστες) / Βάχτερ (λ, 61% υπ – 29% άριστες), Ράναρ, Όραβ 8 (8/20 επ), Αλίκ (33% υπ – 33% άριστες), Σαρτάκοβ
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχάλ 11 (7/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 8 (4/11 επ, 4 άσσοι, 46% υπ – 38% άριστες), Κιόσης 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (8/18 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Άντριτς 17 (12/21 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 60% υπ – 30% άριστες), Κ. Δαλακούρας 1 (1/2 επ, 75% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής
Πηγή: volleynews.gr

* Με τη χρήση αυτής της φόρμας συμφωνείτε με την αποθήκευση και το χειρισμό των δεδομένων σας από αυτόν τον ιστότοπο.